Nadýchané, jemné a neodolatelné. Přesně taková je má první zkušenost s vdolečky.
Ne, že bych je před tím neochutnala, pamatuji si na ně ještě dobře ze školní jídelny. Ale nikdy jsem se nepokusila je zkusit také připravit. Už několik let jsem po nich ale pokukovala v různých kulinářských časopisech, kuchařkách a blogových příspěvcích. A včera konečně nastal den „D“. A nakonec to vlastně není nic těžkého. Jen díky kynutému těstu to je trochu zdlouhavější proces. Myslím, že je to idelání jídlo na chladnější dny, kdy jsme zalezlí doma a můžeme si v klidu vychutnat domácí pečení a rodinný oběd :-)
Recept je z říjnového čísla časopsisu Apetit.
Potřebovala jsem:
- 30g droždí
- 45g vanilkového cukru
- 400g hladké mouky a něco málo na pomoučení válu
- 100g polohrubé mouky
- 200-250ml mléka
- 45g másla, změklého
- najemno nastouhaná citronová kůra z jednoho citronu
- 1 lžíce citronové šťávy
- 4 žloutky
- 3 lžíce rumu tuzemáku
- špetka soli
- olej na smažení
- švetsková klevela (bioláda) (v původním receptu je džem)
- zakysaná smetana
Postup:
V hrnku jsem si rozetřela droždí se lžící cukru a lžící hladké mouky. Směs jsem rozředila 4 lžícemi vlažného mléka. Aby mi rychle a dobře vzešel kvásek, dala jsem hrnek do teplé trouby, zahřáté asi na 50-60 stupňů a počkala asi 10 minut. Mezitím, co kvásek pomalu nabýval na objemu, jsem utřela máslo s cukrem do pěny a postupně přidala citronovou kůru, šťávu, rum, sůl a žloutky.
Do utřeného základu jsem přidala kvásek a zbylé mléko a mouku. Vše jsem zpracovala na hladké a vláčné těsto, které jsem dala asi na hodinu a půl opět do teplé trouby vykynout. V původním receptů doporučují 45 minut, které by měly stačit na zdvojnásobení těsta, ale raději vždy těsto nechávám kynout déle než je doporučená doba.
Vykynuté těsto jsem dala na poučený vál, rozválela na 1,5-2cm placku a vykrájela pomocí dětského kelímku kolečka. Připravené vdolečky jsem dala na pomoučenou utěrku a nechala ještě 15 minut kynout. Před smažením jsem uprostřed kolečkům lehce promáčkla střed, aby se při smažení příliš nenafukovala. Vdolečky je potřeba smažit ve vyšší vrstvě oleje, vždy chvilku z obou stran a nejprve důlkem dolů.
Po usmažení, jsem nechala papírovým ubrouskem odsát přebytečný tuk. Na každý vdolek jsem dala lžičku klevely a kysané smetany. Nakonec vdolky pocukrovala moučkou.
V původním receptu je místo švestkové klevely použitý jahodový džem. Jiný je zase zvyklý na povidla. Vdolky jsou prostě výborne s kdečím. Prostě záleží na chuti a na obsahu špíže :-)