Když jsem přemýšlela, jaký dezert by se hodil ke svatomartinskému menu, říkala jsem si, že by to chtělo něco českého. Tak jsem nakonec zavrhla jak italský dezert, mexický dort, tak i francouzské rohlíčky. Trochu jsem zapátrala ve vodách internetu a na povrch mi k tomuto tématu vyplavaly bratislavské rohlíčky a svatomartinské podkovičky (vandrovnice). Do oka mi ale nakonec nejvíce padly kynuté rohlíčky paní Brýdové, plněné ořechovou nádivkou. Já jsem si práci ztížila a rozhodla se udělat i náplň makovou.
Na těsto je potřeba:
- 100g másla
- 80g moučkového cukru
- 2 žloutky
- 30g droždí
- 250g hladké mouky
- 250g polohrubé mouky
- 250ml mléka
Část ingrediencí jsem si oddělila a nechala v troubě při 50°C vzejít kvásek. Poté jsem vše zapracovala v hladké těsto. Těsto by se samořejmě dalo svěřit domácí pekárně, já jsem se rozhodla pro obtížnější a ruční variantu. Dobře zpracované těsto je půl výhry. Jak radí Roman Vaněk ve své knize Poklady klasické české kuchyně – těsto musí pod rukami „pšoukat“. Poté jsem ho dala opět do mírně vyhřáté trouby kynout asi na tři hodiny.
Dalším velkým a úkolem bylo vytvořit si náplně. Ořechovou jsem připravila podle paní Brýdové. A makovou podle již zmíněně kuchařky Romana Vaňka.
Ořechová náplň:
- 200 ml mléka
- 7 lžic krystalového cukru
- 1 sáček vanilkového cukru
- 2 lžíce medu
- 250 g mletých ořechů
- 1 lžičky skořice
- 1 lžíce rumu
- trochu strouhanky
Vše jsem smíchala a povařila v menším hrnci. Strouhanku jsem nakonec ani nepoužila. Náplň byla hustá už tak dost.
Maková náplň:
- 200 g namletého máku
- 250 ml mléka
- 20 g vanilkového cukru
- 40 g moučkového cukru
- 40 g medu
- 50 ml tuzemského rumu
- 100 g švestkových povidel
- špetka mletého hřebíčku
Mléko a mák jsem v hrnci přivedla k varu a vařila jsme mák asi 10 minut, až do jeho změknutí. Poté jsem přidala všechny zbylé ingredience až na rum. Ten se dává až do vychladlé náplně.
Maková náplň byla o něco méně sladší než ořechová. Pokud rádi sladíte, oslaďte náplň o něco více.
Vykynuté těsto jsem rozdělila na 4 díly, které jsem vyválela do kulata a rozdělila na osm dílu. Každý díl jsem plnila trochou náplně a zarolovala od širšího konce k tomu tenčímu. Dávka těsta vyšla na dva plné plechy.
Zamotané rohlíčky jsme nechala na plechu asi ještě 15 minut odpočívat. Nakonec jsem je potřela bílkem a dala péct do trouby vyhřáté na 180°C na 15-20 minut.
V troubě jsme vypnula horkovzduch, protože mi pak pečivo tvrdne a je sušší.
Po vytažení se mají rohlíčky potřít ještě rozpuštěným máslem smíchaným s rumem. Na to jsem už ale úplně zapomněla a pádila jsem k prostřenému stolu o pár pater výš…
Před podáváním jsem rohlíčky pocukrovala.