Když jsme kdysi připravovali naši první velikonoční sešlost, stačil nám jeden stůl a trochu větší kousek masa. Tuším, že tenkrát jsme v náručí svíraly každá jedno dítko, snad bylo nějaké další na cestě.
Jenže čas běží, dětí už máme dohromady šest a rodičovská náruč už jim jako prostor zdaleka nestačí. Sedí u svého stolečku, na svých židlích a rozhodně nepohrdnou ani vlastním přípitkem :) A nám už zdaleka nestačí jen jeden kus masa.
Letos se nám nějak nechtělo vyvařovat, chtěly jsme prostě jen pobýt spolu a tak jsme jako hlavní jídlo dne zvolily pečená kuřata s nádivkami. Nakonec z toho oproti očekávání ale stejně byla pořádná hostina…
Houbová nádivka
Recept po mé babičce, opět jeden z naší rodinné kuchařky.
Budete potřebovat:
- 250g hub (žampiony či jiné)
- Cibulku, nakrájenou
- 2 vajíčka
- Asi 50g změklého másla
- 1 rohlík
- Mléko
- Sůl, muškátový květ
Postup:
Sušené houby je třeba povařit v mléce, čerstvé podusit na cibulce. K jednomu kuřeti jsem použila 250g žampionů, ale samozřejmě můžou být i jiné houby, které máte nasbírané – samozřejmě jedlé a chutné. Dále smícháme 2 žloutky s asi 50g změklého másla, přidáme na kousky nakrájenou housku namočenou v mléce, osolíme, přidáme trochu muškátového květu. Tuto směs doplníme o povařené houby a nakonec přidáme z bílků ušlehaný sníh.
Nádivku rozmístíme kolem kuřete a pečeme stejně dlouho jako kuře.
Nádivka s bylinkami
Je dost možné, že tuhle nádivku znáte, možná ji doma dokonce děláte. Já ji mám zapsanou coby rodinný recept, ale dost podobnou jsem našla i ve velikonočním čísle časopisu Apetit.
Ingredience:
- máslo
- žloutek
- slanina
- petrželka, libeček a další bylinky dle chuti
- cibule
- strouhanka nebo starší rohlík namočený v mléce
- sůl
- vyšlehaný sníh z bílku
Množství jednotlivých surovin neuvadím, nádivku dělám tzv. „od oka“ a podle počtu strávníků. Pro nás dva s manželem a holky stačí jedno vajíčko a jeden rohlík, pro více lidí potom přidávám vajíčka a strouhanku nebo pečivo. Ostatní ingredience dávejte podle chuti a konzistence nádivky.
Postup:
Troubu si předehřeji cca na 180°C. Utřu máslo se žloutkem, přidám na kostky nakrájenou slaninu, bylinky, najemno nakrájenou cibuli a posypu strouhankou nebo smíchám s namočeným a nalámaným rohlíkem. Nakonec opatrně vmíchám sníh. Peču podle množství nádivky asi 20 min nebo až nádivka nabude a zezlátne.
Nádivka naruby
Pokud nemáte rádi klasické nádivky, u této byste mohli udělat vyjjímku. Recept jsem našla v dubnovém Apetitu a nadchnul mne svojí jednoduchostí.
Potřebovala jsem:
- 100 g anglické slaniny, nakrájené na nudličky
- 1 červené jablko, nakrájené na kostky
- 2 řapíky celeru, nakrájené na silné plátky
- 2 lžíce olivového oleje
- 6 hrnků pevného bílého italského chleba (benátský, ciabatta, nizza), nakrájeného na kostky
- 250 ml drůbežího vývaru
- 1 kuře, rozdělené na 10 dílů
- 1 lžička fenyklových semínek
- mořská sůl a čerstvě mletý pepř
- hrst nasekané hladkolisté petrželky
Troubu jsem předehřála na 220 stupňů. Na hlubším plechu jsem promíchala slaninu, jablko, řapíkatý celer a 2 lžíce olivového oleje.
Přidala jsem chléb a pekla 10 minut. Vše jsem zalila vývarem a promíchala tak, aby se chleba vsákl.
Kuře jsem potřela máslem, posypala fenyklem a rozložila na plech k nádivce. Vše jsem osolila a opepřila a pekla asi 50 minut dozlatova. Po upečení jsem vše posypala petrželkou.
Pokud neholdujete fenyklu, posypte kuře třeba kmínem.