V čem nosit, když je zima?
V minulém článku o nošení dětí jsem psala, v čem všem jsme nosili naše děti. V tomto článku bych se ráda podělila o to, co všechno jsme využili při nošení dětí v chladných dnech a jaká zavazadla jsme ocenili při nošení dětí na na břiše a zejména na zádech.
Naše prvorozené dítě je dubnové, takže prvního půl roku jsme si vystačili jen s větší mikinou či bundou na zip a malé miminko jsme schovali pod ně. Když ale přišel podzim, začala jsem zvažovat, kam s ním. Pod bundu už se vešel špatně a jen v overalu být nemohl. Zimní šusťákové oblečení (zimní bunda, kombinéza) jsem velmi rychle zavrhla. Na nošení dětí to je materiál velmi nevhodný a jeho klouzavost i z flegmatika udělá hysterickou osobu. Jako vnější vrstvu jsem nakonec zvolila fleece kapsu MaM s vnější ochrannou vrstvou. Nabídka oblečení pro nosiče ještě nebyla tak rozšířená a popravdě se mi do oblečení, které se mi ani příliš nelíbilo, nechtělo investovat tolik peněz. Kapsa sice do elegance měla daleko, ale na občasné poponášení účel splnila.
O něco lepší to bylo u druhého dítěte. Protože dcera byla ještě více nosící než syn, chtěla jsem být tentokrát na zimu lépe připravená. Na trhu se v té době objevila nová česká firma Angel wings, která přišla s komplexnější nabídkou nosícího oblečení. Nakonec jsem se rozhodla pro koupi fleecové mikiny s odepínací vsadkou, která díky zipům vepředu i vzadu, umožňuje nošení dětí jak na břiše, tak i na zádech. Manžel dostal k narozeninám nosící fleecovou vestu od stejné firmy.
K mikině jsem si pořídila i softshell bundu, která funguje na stejném principu jako mikina a navíc chrání proti větru a mírnějšímu dešti. Vsadka se dá celá odepnout, takže bundu i mikinu člověk využije i bez dítěte. Velká výhoda bundy a mikiny je v tom, že když přijdete s dítětem do tepla, stačí jen vysvléct nebo rozepnout a není potřeba vysvlékat i dítě, které v šátku zrovna usnulo. Dokud jsem dceru nosila na břiše, účel splnila velmi dobře. Jen to oblékání mikiny a bundy, když mám dítě na zádech, mi šlo snad čím dál hůř. A to jsem i v zápalu nošení pořídila malé vlněnou kuklu, která měla mít tu výhodu, že si ji dítě samo nevysklékne a stejně tak by měla na hlavě držet i při oblékání bundy a mikiny. V našem případě nedržela!
Pokud jsem na sobě měla jak bundu, tak mikinu, oblékání samotného dítěte moc složité nebylo. Oblékala jsem ho podobně jako by bylo doma, jen jsem přidala čepici, návleky a capáky na nožičky. Když bylo hodně zima nebo jsem měla na sobě jen bundu, oblékala jsem miminko do fleecového overalu, pod kterým mělo bavlněné tričko a pod ním ještě jedno sací body např. vlněné nebo kombinaci vlny a hedvábí. Mně se osvědčila značka Cosilana. Místo overalu jsem také ráda oblékala vlněné kamaše od Bundles of Joy a fleecový, bavlněný či vlněný svetr nebo mikinu.
Velkou službu udělaly i pletené vlněné návleky na nohy a teplé capáky (dobré jsou např. od značky Liliputi). Nohy je opravdu potřeba držet v teple, protože jsou nejobnaženější částí spolu s hlavou.
Sobě i manželovi jsem také koupila vlněné triko od Bundles of joy, které v zimě skutečně zahřeje a dobře odvádí pot. Na letní teplé dny jsme oba investovali do trik s krátkým rukávem (kombinace vlna a hedvábí značky Engel).
Kdybych někdy v budoucnu nosila třeba ještě jedno dítě, rozhodně bych opět investovala do bundy se vsadkou nebo do nějakého slušivého kabátu ušitého na podobném principu. Jak už jsem psala, její velkou výhodou je, že se do mikiny a bundy není pořeba tolik oblékat a stačí víceméně řešit jen zateplení nohou. Bundy i mikiny se dnes dají dobře koupit i z druhé ruky a ty zručnější si také mohou ušít vsadku do klasické bundy a ušetří ještě více :-)
Ať už jsem si ale pořídila jakékoliv vychytávky a nošení si co nejvíce zjednodušila, zima je prostě zima a nošení dětí v zimě (stejně jako balení do fusaků, oblékání a rukavic a jejich následná ztráta, utírání nudlí u nosu a jiné příjemné záležitosti) …) prostě idealizovat nemůžu.
Ráda bych se ještě zmínila o zavazadlech, která jsem při nošení využila nebo jen vyzkoušela a s radostí zase odložila. Při nošení dítěte na břiše jsem využila zejména batoh. Elegance šla opět stranou. Stejně jako u sportovní ledviny značky Coleman, kterou jsem u prvního dítěte využila zejména při nošení na zádech. U dcery jsem si dokonce nechala ušít i tzv. Onbag – tašku, která se dá buď nosit přes rameno nebo se při nošení na zádech dá nasadit na záda jako batoh, který ale díky nastavení popruhů není „nalepený“ přímo na dítěti, ale pod ním. Je to rozhodně lepší způsob než nosit na břiše batoh, nicméně s přibývající hmotností dítěte a tíhy obsahu v onbagu, si pak člověk připadá, že vyráží na několika denní puťák.
Nakonec se mi při nošení na zádech nejvíce osvědčila prostorná a lehká envirosax taška přes rameno, která schová poměrně velké množství věcí a byla jsem schopna v ní odnést i menší nákup. Hned jsem se cítila také o něco více žensky a ne jak ověšený vánoční stromeček :-)
Dobré také je, když vašemu staršímu dítěti pořídíte jeho vlastní batůžek a své věci (nebo i ty vaše) si je schopné odnést samo.
Další možnostít samozřejmě je, vyrazit ven i s kočárem a věci si vézt v něm :-)
V galerii najdete i další fotky z naší nosící historie.
Bezva počtení. Teď zrovna aktuální. Hledám všechny možné informace:-)
Děkuji, Gino, tak snad informace trochu pomohly :-)